Organizator:

Nie bądź obojętny! Zadbaj o pszczoły!

Podziel się

Nie masz ogrodu? Nie masz działki? Nic nie szkodzi! Pomagać możesz zakładając plantację przyjazną pszczołom nawet na balkonie czy parapecie. Istnieje wiele sposobów, aby pomagać pszczołom nawet na niewielkim obszarze. Uruchom wyobraźnię i zaadaptuj przestrzeń, którą dysponujesz.

Dlaczego pszczoły są tak ważne?
Pszczoły są istotną częścią naszego ekosystemu, są odpowiedzialne za zapylanie i pomagają roślinom we wzroście, rozmnażaniu i produkcji żywności. Zapylanie jest podstawowym procesem dla roślin kwitnących i większości spożywanego przez nas pożywienia. Szacuje się, że w samej Wielkiej Brytanii jedna trzecia żywności zależy od zapylenia! Pszczoły są ważne dla potrzeb człowieka, ale wspierają również połączone ze sobą ekosystemy, które pozwalają na współistnienie różnych gatunków. Widzimy ten związek w relacji między rodzimymi roślinami, a rodzimymi gatunkami pszczół. W Australii istnieje 2000 rodzajów rodzimych pszczół, z których wiele ewoluowało razem z rodzimymi roślinami przez miliony lat!

W ostatnim czasie na całym świecie nastąpił znaczny spadek populacji pszczół. Do czego przyczyniło się m. in. stosowanie pestycydów, nowe choroby, utrata siedlisk i zmiana klimatu. I tu zaczyna się nasza rola - pomóżmy pszczołom i innym owadom zapylającym! Jak to zrobić?

1. Uruchom wyobraźnię!
Znajdź w swojej przestrzeni miejsce, które możesz zaadaptować. Może to być parapet albo zakątek w ogrodzie lub na dziedzińcu. Na balkonie możesz podwiesić donice na balustradzie bądź przymocować półki do ściany. Ułóż stare skrzynie na rośliny, skrzynki okienne lub pionowe donice wykonane ze starych palet. Daj rzeczom drugie życie. Sprawdź co masz w domu i wykorzystaj do swoich pomysłów. Wykorzystaj puszki, stare naczynia, słoiki czy doniczki. Jeśli używasz pojemników do sadzenia, upewnij się, że są dokładnie wyczyszczone i nietoksyczne.

2. Przyjazna przestrzeń!
To także dobry moment, aby sprawdzić kilka praktycznych kwestii. Sprawdź nasłonecznienie i możliwość odprowadzania wody. To bardzo istotne w doborze roślin. Aby stworzyć przestrzeń przyjazną pszczołom pamiętaj, żeby kupować, takie rośliny, które nie były pryskane pestycydami albo środkami owadobójczymi. Pamiętaj szukaj roślin, które będą odpowiadały warunkom, w których je uprawiasz (dużo słońca lub cienia itp.). Jeśli chodzi o wybór roślin, dobrą wiadomością jest to, że prawie wszystkie kwiaty przyciągają pszczoły, zwłaszcza te, które są niebieskie lub żółte. 

Nie jesteś ograniczony tylko do sadzenia kwiatów, istnieje również wiele owoców, warzyw i ziół, które możesz sadzić, a które przyciągają pszczoły. Przykładami ziół przyjaznych pszczołom są; bazylia (ulubieniec pszczół miodnych), tymianek, szałwia, rozmaryn, melisa i mięta. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem zacznij od roślin takich jak lawenda i rozmaryn, które są łatwiejsze w uprawie.

3. Jeśli nie rośliny to co?
Nie masz ręki do roślin? Zbuduj pszczołom przyjazną przestrzeń - wystarczy trochę trzciny, gałęzi i dom dla pszczół już gotowy!