Organizator:

Zrównoważony Wimbledon

Podziel się

Zmagania tenisistów na kortach Wimbledonu oglądają tysiące kibiców. W 2019 roku wydarzenie przyciągnęło ponad 500 000 uczestników i chociaż w tym roku z powodu ograniczeń kibiców jest mniej, turniej nadal ma znaczny wpływ na środowisko.

Organizatorzy Wimbledonu – All England Lawn Tennis & Croquet Club (AELTC) – po raz pierwszy skorzystali z pomocy konsultantów ds. zrównoważonego rozwoju w celu pomiaru i zmniejszenia śladu środowiskowego wydarzenia w 2009 roku. AELTC ogłosił, że do 2030 r. osiągnie neutralność.

W 2019 roku Wimbledon po raz pierwszy w historii mistrzostw wykorzystał w 100% odnawialną energię elektryczną. Kontrakt z E.ON trwał do 2021 r., a Wimbledon zobowiązał się do dalszego pozyskiwania odnawialnej energii elektrycznej na wszystkie przyszłe mistrzostwa. Podczas Wimbledonu używa się wyłącznie elektrycznych kosiarek i wózków do transportu gości. 

Trwa plan modernizacji oświetlenia, w ramach którego wszystkie światła zostaną zastąpione diodami LED. AELTC rozpoczęło także montaż ulepszonych liczników i monitorów energii. Planowane jest zastąpienie generatorów diesla alternatywami niskoemisyjnymi generatorami wykorzystującymi odnawialną energię. 

Jednak, jak w przypadku każdego większego wydarzenia sportowego, znaczna część całkowitego śladu emisji mistrzostw będzie przypisywana podróżom, które odbywają zawodnicy, pracownicy i kibice podróżującym na mecze i z powrotem.

Chociaż Wimbledon raportuje o emisjach z lotów wykonywanych przez personel, zawodników i urzędników (około 2500 ton CO2e w 2019 r.), nie ujawnił jeszcze emisji związanych z transportem drogowym lub kolejowym dla tych grup.

AELTC przeprowadziło jednak badania, które wykazały, że przed Covid-19 około 80% podróży odwiedzających odbywało się przy użyciu transportu publicznego lub aktywnego. 

Opakowania żywności i napojów są prawdopodobnie jednym z obszarów, w których zmiany związane ze zrównoważonym rozwojem są najbardziej widoczne na Wimbledonie 2021.

Wszystkie truskawki są pakowane w niezawierające plastiku pudła kartonowe, wykonane przy użyciu w 100% certyfikowanej karty. Ten format opakowania nadaje się do recyklingu. Ponadto wszystkie zimne napoje rozdawane są w sztywnych plastikowych kubkach wielokrotnego użytku. Odwiedzający proszeni są o zwrócenie kubków w wyznaczonych punktach do mycia. Słomki plastikowe są zakazane.

Źródło: edie.net