Prelegenci
Dr Marta Karwacka - BLOK ODPOWIEDZIALNY BIZNES
Deloitte
Senior Manager w Zespole Sustainability & Economics, Central Europe DELOITTE


Dr Marta Karwacka - BLOK ODPOWIEDZIALNY BIZNES
Deloitte
Senior Manager w Zespole Sustainability & Economics, Central Europe DELOITTE
Doktor nauk ekonomicznych, socjolog. Od kilkunastu lat zajmuje się problematyką zrównoważonego rozwoju i ESG.
W Deloitte zajmujące się doradztwem dla podmiotów z branży consumer i fashion. Należy do Kapituły konkursu Verba Veritatis, konkursu Sustainable Fashion Award oraz Panelu Pozytywnych Postaci oceniającego Start-upy Pozytywnego Wpływu. Współtworzyła Koalicję na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego RECONOMY. Jest autorką pierwszej na polskim rynku książki na temat współpracy biznesu z organizacjami pozarządowymi w ujęciu CSR. Na blogu How to Wear Fair? zajmuje się tematyką odpowiedzialnej konsumpcji w branży odzieżowej. Jej zaangażowanie w promowanie zrównoważonego rozwoju w sektorze mody zostało wyróżnione przez Magazyn ELLE statuetką ELLE Style Awards 2018. Gościnnie wykłada na uczelniach wyższych, jest prelegentką na konferencjach poświęconych zrównoważonemu rozwojowi. W 2021 r znalazła się na liście Liderek Zrównoważonego Rozwoju opublikowanej przez Forbes Women.
Małgorzata Żochowska - BLOK ODPOWIEDZIALNY KONSUMENT
CSR Consulting
Konsultantka CSR Consulting, Koordynatorka kampanii Dobre Cele


Małgorzata Żochowska - BLOK ODPOWIEDZIALNY KONSUMENT
CSR Consulting
Konsultantka CSR Consulting, Koordynatorka kampanii Dobre Cele
Konsultant w firmie doradczej CSR Consulting. Koordynatorka kampanii Dobre Cele, której zadaniem jest edukacja konsumentów na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz zachęcanie do działania na ich rzecz. Członkini Sekretariatu Polskiego Paktu Plastikowego.
Przed dołączeniem do zespołu CSR Consulting zajmowała się m.in. komunikacją wewnętrzną i współtworzeniem programu wolontariatu pracowniczego. Uczestniczyła w międzynarodowych programach wymian profesjonalnych i wolontariackich w Kostaryce i Peru.
Absolwentka kierunku International Management na Politechnice Gdańskiej oraz Uniwersytecie w Huelvie. W swojej pracy magisterskiej skupiła się na roli sektora prywatnego w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, co zostało docenione przez jury konkursu Verba Veritatis pierwszą nagrodą w dziedzinie prac dyplomowych z zakresu etyki biznesu.
Kamil Wyszkowski - BLOK PARTNERSTWO
Krajowy Przedstawiciel, Dyrektor Wykonawczy, UN Global Compact Network Poland


Kamil Wyszkowski - BLOK PARTNERSTWO
Krajowy Przedstawiciel, Dyrektor Wykonawczy, UN Global Compact Network Poland
Od 2002 roku pracownik Organizacji Narodów Zjednoczonych. W latach 2002-2009 w United Nations Development Programme (UNDP) odpowiadał m.in. za współpracę międzynarodową i wielostronną oraz za rozwój programów w Europie i Azji.
Pracował w kilkudziesięciu krajach wdrażając programy i projekty rozwojowe bazujące na transferze wiedzy z Polski. Były to w szczególności takie kraje jak Irak, Indie, Tajlandia, Rumunia. Pracował także w centrali UNDP w Nowym Jorku oraz centrali UNDP na Europę i kraje WNP w Bratysławie. Od 2009 do 2014 roku Dyrektor Biura Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce. Od 2004 do 2021 Przedstawiciel Krajowy i Prezes Rady UN Global Compact Network Poland – UN GCNP (ONZ-owskiej sieci koordynującej z ramienia United Nations Global Compact współpracę z biznesem, miastami, uczelniami wyższymi, administracją publiczną oraz organizacjami pozarządowymi; więcej: ungc.org.pl). Od 2021 Przedstawiciel Krajowy i Dyrektor Wykonawczy UN GCNP. Od 2011 roku Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy – Know How Hub (think-tanku powołanego w ramach UNDP Poland, obecnie zarządzanego przez UN GCNP).
Wykładowca na takich uczelniach jak: Central European University, Katolicki Uniwersytet Lwowski, Szkoła Główna Handlowa, Akademia Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas, SWPS – Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Instytut Dyplomacji im. Ignacego Paderewskiego przy MSZ oraz Uniwersytet Warszawski.
Profesor ALK, dr hab. Bolesław Rok - BLOK STARTUPY POZYTYWNEGO WPŁYWU
Katedra Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie
Katedra Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie, Akademia Leona Koźmińskiego


Profesor ALK, dr hab. Bolesław Rok - BLOK STARTUPY POZYTYWNEGO WPŁYWU
Katedra Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie
Katedra Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie, Akademia Leona Koźmińskiego
Akademia Leona Koźmińskiego, Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu, Katedra Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie. Koordynator studiów podyplomowych „CSR. Cele Zrównoważonego Rozwoju w strategii firmy”.
Od ponad 30 lat związany z biznesem jako przedsiębiorca, doradca, mentor, rzecznik etyki i promotor społecznej odpowiedzialności biznesu. Współautor corocznego Rankingu Odpowiedzialnych Firm i Startupów Pozytywnego Wpływu dla Kozminski Business Hub, współzałożyciel Forum Odpowiedzialnego Biznesu, współtwórca programu Climate Leadership powered by UN Environment. Uczestnik wielu polskich i międzynarodowych projektów z zakresu innowacji społecznych, gospodarki obiegu zamkniętego, neutralności klimatycznej biznesu, przygotowywania i wdrażania programów etyki, odpowiedzialności biznesu, compliance oraz zrównoważonego rozwoju.
Tomasz Kuliś
Właściciel, NA GRAMY-SKLEPY BEZ PLASTIKU


Tomasz Kuliś
Właściciel, NA GRAMY-SKLEPY BEZ PLASTIKU
Łodzianin, absolwent SGH w Warszawie. Po wieloletniej pracy w korporacjach (KPMG Corporate Finance, Agaris), postanowił założyć własny etyczny biznes.
Na Gramy. Sklepy bez plastiku" - to sieć sklepów zero waste. Można znaleźć tu zdrową żywność sprzedawaną na wagę, kosmetyki naturalne, środki czystości na wagę, akcesoria zero waste. Żywność możemy kupić do własnych pojemników, bądź też dostępnych za darmo opakowań papierowych, słoików i Toreb Bumerangów. W sklepach działają też punkty wymiany roślin i książek. Na Gramy rozwija ze swoimi dostawcami model gospodarki zamkniętej. Angażuje się w wiele akcji ekologicznych wraz z budowaną wokół sklepów społecznością młodych ludzi, którym bliska jest ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatu. Na Gramy to obecnie 6 sklepów stacjonarnych (Poznań, Łódź, Warszawa, Wrocław, Pabianice, Konstantynów Łódzki) oraz sklep internetowy.
Przemysław Przybylski
Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej i Rzecznik Prasowy, bank Credit Agricole


Przemysław Przybylski
Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej i Rzecznik Prasowy, bank Credit Agricole
Przemysław Przybylski od 2017 r. pełni funkcję dyrektora Biura Komunikacji Korporacyjnej i Rzecznika Prasowego banku Credit Agricole.
Wcześniej był rzecznikiem i kierownikiem Działu Public Relations Lotniska Chopina w Warszawie, a także rzecznikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Lasów Państwowych. Przez ponad 10 lat był dziennikarzem, m.in. w RMF FM, Telewizji Polskiej i Ekspresie Wieczornym. W latach 2001-05 był członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W latach 2014-15 dwukrotnie wybierany był do trójki najlepszych rzeczników prasowych w branżowym konkursie Protony.
dr Ewa Łabno-Falęcka
Dyrektor ds. Komunikacji i Relacji Zewnętrznych, MERCEDES BENZ POLSKA


dr Ewa Łabno-Falęcka
Dyrektor ds. Komunikacji i Relacji Zewnętrznych, MERCEDES BENZ POLSKA
Dr Ewa Łabno-Falęcka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (filologia niemiecka), doktorat z komparatystyki na Uniwersytecie w Tybindze; nauczyciel akademicki w Polsce i Niemczech.
W latach 1993-1999 była radcą do spraw kultury w ambasadzie RP w Bonn/Niemcy. Od 2000 roku odpowiedzialna za komunikację i relacje zewnętrzne w Grupie Daimler AG w Polsce (m.in. spółki Mercedes-Benz Polska i Mercedes-Benz Manufacturing Poland). Laureatka wielu nagród branżowych, m.in. „Golden Arrow”, „PRotony”, „Thinking Outside of the Box” (dwukrotnie); dwukrotnie nominowana do European Excellence Award; „Businesswoman of the Year” (2016). Członkini Rady Marek Superbrands i Rady Programowej Kongresu Kobiet. Współzałożycielka i pierwsza prezeska Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego (2006-2010) oraz Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2008-2012). Odznaczona przez Ministra Infrastruktury "Za Zasługi dla Transportu RP” (2014) oraz Krzyżem Zasługi na Wstędze Republiki Federalnej Niemiec (2019).
Marta Mikliszańska
Head of Public Affairs and Sustainability, Allegro.pl


Marta Mikliszańska
Head of Public Affairs and Sustainability, Allegro.pl
Marta Mikliszańska jest ekspertką ds.publicznych i odpowiada za politykę publiczną oraz obszar zrównoważonego rozwoju w Allegro.pl.
Marta ma wieloletnie doświadczenie w organizacjach biznesowych i administracji parlamentarnej. Przed dołączeniem do Allegro w 2018 r., doradzała wielu polskim i międzynarodowym firmom m.in. z sektora IT w budowaniu relacji rządowych i tworzeniu strategii komunikacyjnych. Ukończyła stosunki międzynarodowe i studia latynoamerykańskie na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia europejskie w Krajowej Szkole Administracji Publicznej; była także stypendystką Rządu Brytyjskiego na London School of Economics.
Martyna Strupczewska
Kierownik ds. komunikacji zewnętrznej i CSR w Adamed Pharma


Martyna Strupczewska
Kierownik ds. komunikacji zewnętrznej i CSR w Adamed Pharma
Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, studiów podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej oraz Akademii Leona Koźmińskiego.
Od początku kariery związana z obszarem CSR. Odpowiada za komunikację korporacyjną Adamedu oraz rozwija projekty społeczne Fundacji Adamed.
Adamed to lider na rynku leków nowej generacji – jako pierwsza firma w Polsce w 2001 roku rozpoczęła prace badawcze nad innowacyjnymi terapiami. Dziś w swoim portfolio posiada około 500 produktów, oferowanych pacjentom w 76 krajach na całym świecie, a na inwestycje w badania i rozwój przeznaczyliśmy dotychczas 1,7 miliarda złotych. Współpracuje z wiodącymi uniwersytetami oraz instytutami naukowymi, w kraju i za granicą.
Katarzyna Teter
Menadżer ds. Społecznej Odpowiedzialności w Santander Bank Polska


Katarzyna Teter
Menadżer ds. Społecznej Odpowiedzialności w Santander Bank Polska
Na co dzień koordynuje w banku działania z obszaru zrównoważonego rozwoju, odpowiada za wdrożenie i realizację strategii odpowiedzialnego biznesu oraz przygotowywanie raportów niefinansowych.
Absolwentka wydziału „Dziennikarstwa i nauk politycznych” na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła również studia podyplomowe na SGH „Zarządzanie marką” oraz na Akademii Leona Koźmińskiego „CSR. Strategia odpowiedzialnego biznesu”. Tematyką odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju zajmuje się od ponad 8 lat. W codziennej pracy stara się łączyć oczekiwania interesariuszy, z wymogami regulatorów i strategią biznesową firmy. Jej misją jest budowanie świadomości i promocja idei odpowiedzialnego biznesu wśród jak najszerszego grona odbiorców oraz uświadamianie jakie szanse biznesowe niesie za sobą troska o klimat, środowisko czy różnorodność. W ub. roku dołączyła do Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Wioletta Reimer
Dyrektor Biura Relacji Inwestorskich, Bank Pekao


Wioletta Reimer
Dyrektor Biura Relacji Inwestorskich, Bank Pekao
Od 20 lat związana zawodowo z Bankiem Pekao SA. zajmowała liczne stanowiska menadżerskie i posiada szerokie doświadczenie w obszarach relacji inwestorskich, zrównoważonego rozwoju, kontrolingu finansowego oraz zarządzania projektami.
Od września 2008 zajmuje stanowisko dyrektora Biura Relacji Inwestorskich oraz odpowiedzialna jest za kwestie ESG. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Zarządzania oraz na Wydziale Prawa i Administracji. Uczestnik programu Banking Academy prowadzonego przez SDA Bocconi oraz Politecnico of Milano.
Anna Gorączka
Green Officer, Żabka Polska


Anna Gorączka
Green Officer, Żabka Polska
Przez wiele lat pracowała w firmach FMCG prowadząc działy Insights i strategii.
Obecnie pełni rolę Green Officera w firmie Żabka Polska i odpowiada za budowanie Strategii Odpowiedzialności w obszarze Zielonej Planety, dekarbonizację spółki oraz rozwiązania w zakresie cyrkularności. Współautorka raportów proekologicznych „Ziemianie projektują” (2020) i „Ziemianie regulują”(2020) oraz książek „Data Driven Decisions”(PWN,2018), „Gamification. Jak wygrać zaangażowanie respondenta”(PWN, 2020).
Mateusz Figaszewski
Dyrektor Działu Rozwoju Elektomobilności i Analiz Rynku, Solaris Bus & Coach


Mateusz Figaszewski
Dyrektor Działu Rozwoju Elektomobilności i Analiz Rynku, Solaris Bus & Coach
Od blisko dwudziestu lat pracuje w firmie Solaris, w której odpowiedzialny jest za komunikację zewnętrzną oraz promocję pojazdów nisko i zeroemisyjnych oraz analizy rynku.
Członek Komitetu Przemysłu przy UITP (Światowe Stowarzyszenie Transportu Publicznego), gdzie aktywnie wspiera bezemisyjne rozwiązania dla transportu publicznego.
Solaris Bus & Coach sp. z o.o. to jeden z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów. Bazując na 25-letnim doświadczeniu i ponad 20 000 wyprodukowanych pojazdów, Solaris każdego dnia wpływa na jakość komunikacji miejskiej w setkach miast w całej Europie.
Anna Orska
Designer, Orska


Anna Orska
Designer, Orska
Projektantka biżuterii, wielbicielka miejskiego jednośladu, miłośniczka podróży - tych dalszych i tych nieodległych. Sztuka i design są obecne w jej życiu od dziecka.
Zdobne ornamenty i przedmioty z rodzinnego domu uczyniła centralnym elementem jednej ze swoich wczesnych kolekcji. Tak odkryła w sobie miłość do upcyclingu, który jako jedna z pierwszych w Polsce wykorzystała w jubilerstwie. Absolwentka ASP w Poznaniu, doktor habilitowany sztuk plastycznych, autorka tysięcy wzorów biżuterii i drobnych form wzorniczych. Nie podąża za trendem, tworzy rzeczy ponadczasowe.
Przemysław Feliga
ESG Project Manager, OTCF/4F


Przemysław Feliga
ESG Project Manager, OTCF/4F
Od 2012 związany z branżą mody, absolwent akademii projektowania ubrań i obuwia PENSOLE w Portland. Współtwórca organizacji No More Traffik (ruchu na rzecz zwalczania handlu ludźmi w UK).
Od 2018 projektant ubrań w 4F, a od 2020 lider zespołu zajmującego się zmianami na rzecz środowiska w OTCF i marce 4F.
4F to marka, która oferuje wysokiej klasy odzież sportową i akcesoria. Znakiem rozpoznawczym 4F jest kombinacja jakości, technologii oraz modnych materiałów z nowoczesnym designem. Sklep sportowy 4F oferuje produkty nadające się zarówno do treningu, jak i codziennego noszenia.
Dominika Bettman
CEO SIEMENS POLSKA, Współautorka książki "Technologiczne magnolie"


Dominika Bettman
CEO SIEMENS POLSKA, Współautorka książki "Technologiczne magnolie"
Przedsiębiorczyni, orędowniczka nowych technologii i zrównoważonego biznesu. Absolwentka Wydziału Handlu Zagranicznego SGH w Warszawie i Advanced Management Program IESE w Barcelonie.
Z wykształcenia ekonomistka, humanistka z natury. Propagatorka idei różnorodności i przywództwa włączającego. Aktywna uczestniczka debaty publicznej o innowacyjnym przemyśle i digitalizacji. Od 25 lat związana z Siemensem w Polsce. Wierzy w transformacyjną siłę biznesu, moc sprawczą zespołów i rozwój osobisty. Prywatnie miłośniczka piłki nożnej, opery i sztuki.
Paweł Oksanowicz
Dziennikarz, współautor książki "Technologiczne magnolie"


Paweł Oksanowicz
Dziennikarz, współautor książki "Technologiczne magnolie"
Ma ponad 25. letnie doświadczenie w mediach – w prasie, radiu, telewizji i mediach internetowych.
Zajmuje się CSR i zrównoważonym rozwojem. Prowadzi spotkania biznesowe na żywo i online. Obecnie w MUZO.FM (Grupa POLSAT), jest też redaktorem portalu nno.pl. Napisał i opublikował 16. książek, w tym co najmniej połowę z nich na podstawie wywiadów. Najnowsza z nich to „Technologiczne magnolie”.