Organizator:

Zaplanuj weekend z ekologią!

Podziel się

Przed nami pierwsza edycja Letniego Targu Ekologicznego w Poznaniu, który odbędzie się już 29-30 sierpnia br. na terenie MTP! Program tego plenerowego wydarzenia, bogaty w ekoprelekcje i warsztaty, pozwoli zwiedzającym w każdym wieku poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ekologii, trybu życia w duchu less waste i świadomej konsumpcji. To jednak nie wszystko! W ramach Letniego Targu Ekologicznego będzie można wziąć udział także w znanym poznaniakom Babim Targu oraz Wielkopolskich Dniach Ochrony Środowiska.

 

Letni Targ Ekologiczny to nowa inicjatywa Grupy MTP, której celem jest promocja ekologicznego podejścia do życia, troski o środowisko, najbliższe otoczenie i własne zdrowie. Podczas dwóch plenerowych dni targowych będzie można wziąć udział w ciekawych wydarzeniach i warsztatach, a także zaznajomić się z ofertą produktów ekologicznych oraz rękodziełem mniej znanych marek, wytworzonych z dbałością o środowisko naturalne. Zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi punktami programu zbliżającego się wydarzenia.

Ekonomia współdzielenia i zdrowe gotowanie

Podczas Letniego Targu Ekologicznego odbędą się warsztaty dla całych rodzin, konkursy i zabawy z nagrodami. Zgodnie z ideą „sharing economy“ nie zabraknie również strefy wymiany. W trakcie Targu sporo uwagi poświęcimy również zdrowemu trybowi życia, tak ważnemu zwłaszcza dzisiaj. Dowiemy się jak smacznie i ekologicznie gotować oraz jak wprowadzić ruch w codziennym życiu całej rodziny. Zwrócimy również uwagę na ekologię w modzie. Wśród wielu tematów nie zabraknie także elektromobilności. Podczas tego wydarzenia uczestnicy zyskają okazję do odbycia jazdy próbnej samochodami elektrycznymi i przekonania się o walorach tych pojazdów. Imprezie będzie towarzyszyła także wspaniała kuchnia: falafele, humusy, vege burgery i inne wegetariańskie i wegańskie przysmaki.

Idea zero waste w praktyce i zielone łąki

Kreatywną zabawę w duchu zero waste przygotowało Stowarzyszenie Polskiego Patchworku, proponując warsztaty, podczas których uczestnicy uszyją prostą torbę z krawatów, pojemnik na drobiazgi ze starych dżinsów czy podkładki pod kubek. Ciekawe zajęcia poprowadzi również Jadłodzielnia Mosina, która planuje z uczestnikami stworzyć torby-bumerangi, a dla zwiedzających przygotowała maseczki oraz wielorazowe woreczki na warzywa i owoce.

Idea zero waste przyświeca również domowym kompostownikom. Odpady biodegradowalne to spora część naszych śmieci, a uzyskany z nich kompost można wykorzystać do użyźnienia gleby w ogrodzie czy w doniczkach. Uczestnicy Letniego Targu Ekologicznego dowiedzą się (dzięki prezentacji GOAP), jak krok po kroku założyć własny kompostownik na balkonie czy w ogrodzie i tym samym redukować ilość odpadów.

Właścicieli przydomowych ogrodów i działkowiczów postaramy się przekonać do zakładania łąk kwietnych, czyli ekologicznej alternatywy dla klasycznych trawników. Łąki kwietne oszczędzają zasoby wodne, a także wspierają dziką przyrodę – dzięki bogactwu i różnorodności stanowią miejsce do życia m.in. dla pożytecznych owadów.

Warsztaty i pokazy znanych instytucji

Swój udział w przedsięwzięciu zapowiedziały organizacje, które na co dzień dbają o nasze środowisko i zdrowie, dlatego będzie to doskonała okazja, aby w jednym miejscu zaczerpnąć wiedzy z różnych dziedzin. Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej przeprowadzi zajęcia połączone z warsztatami dla dzieci i młodzieży, a rodzice będą mogli przy okazji dowiedzieć się więcej o zmianach w systemie gospodarki odpadami od 1 września 2020 r. Firma Remondis zaprezentuje, jak ważny jest proces sortowania PET, w jakiej postaci butelki PET opuszczają sortownię, na czym polega ich recykling i co jest jego efektem. Bez drobnego gestu, jakim jest np. wrzucenie butelki PET do żółtego pojemnika, nie rozpocznie się proces recyklingu. Przekonamy się, dlaczego nie wolno marnować cennego surowca!

Będziemy mogli zobaczyć również, jak działa nowoczesna śmieciarka. Urząd Miasta Poznania Wydział Gospodarki Komunalnej Oddział Miejskiego Energetyka skupi się na efektywności energetycznej, zasadach oszczędzania energii oraz odnawialnych źródłach energii i zaprosi do udziału w krótkich wykładach zakończonych konkursem z nagrodami.

Nie zabraknie także atrakcji plastycznych, które przy okazji przypomną uczestnikom zasady segregacji śmieci. Zakład Zagospodarowania Odpadów zaprosi do wspólnego kolorowania toreb ekologicznych, które z pewnością staną się przydatnymi ekogadżetami. Będzie również okazja do pozbycia się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii oraz świetlówek – na Targach stanie gratowóz.

Firma Aquanet S.A. poruszy temat ograniczania odpadów chemicznych w ściekach poprzez wybieranie naturalnych i domowych środków czystości, zaprezentuje filmy z kampanii „Nie śmieć w sieć”, w których krok po kroku pokaże, jak przygotować takie ekośrodki.

Wielkopolskie Dni Ochrony Środowiska

Bogaty program przygotowało również Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju w ramach Wielkopolskich Dni Ochrony Środowiska. Wśród tematów, które zostaną poruszone warto zwrócić uwagę na: naturalne budownictwo, tworzenie hoteli dla owadów zapylających czy wysiewanie roślin miododajnych.

W ramach tego wydarzenia Zespół Doradców Energetycznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu zaprezentuje na swoim stoisku zestawy edukacyjne oraz przeprowadzi doświadczenia edukacyjne, a także konkursy dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy Wielkopolskich Dni Ochrony Środowiska będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat odnawialnych źródeł energii, a także dzięki zestawom edukacyjnym zrozumieć działania turbiny wiatrowej oraz panelu fotowoltaicznego.

Mami Babi Targ i Babi Targ

W ramach Letniego Targu Ekologicznego odbędzie się także Babi i Mami Targ, czyli wielka akcja wietrzenia szaf, najstarsza impreza tego typu w Polsce, organizowana regularnie od 2007 roku w Poznaniu, Gdańsku, Bydgoszczy i Łodzi.

Babi Targ to doskonała okazja, by za niewielkie pieniądze upolować niepowtarzalne ubrania i wyjątkową biżuterię. To również świetna alternatywa dla wszystkich, którzy zamiłowanie do mody łączą z ekologicznym stylem życia – ubranie zyskuje drugie życie, a my dodatkowe środki w portfelu.

Z kolei Mami Babi Targ to specjalna edycja Babiego Targu dedykowana rodzicom i dzieciom. Zamiast wyrzucać nienoszoną już odzież lub kupować kolejne przedmioty rodzice mogą przynieść ubranka, buty, dodatki czy zabawki, z których dzieci już wyrosły i puścić je w obieg. Podczas spotkania rodzice mogą wymieniać się między sobą lub, jeżeli wymiana nie będzie możliwa, przeprowadzać transakcje gotówkowe. W każdym przypadku jest to atrakcyjne rozwiązanie: przychodząc na Mami Babi Targ rodzice pozbywają się zbędnych przedmiotów, które w swoim „drugim życiu” trafiają do innej rodziny, a jednocześnie mogą wyszukać coś nowego dla swoich dzieci.

Letni Targ Ekologiczny to także zapowiedź wydarzenia ECO-TRENDS, które odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 21-24 października 2020 roku.

Bilety do nabycia na: https://tobilet.pl/letni-targ-ekologiczny.html

 

 

Partnerzy:

                           
              

Patronat medialny: